Merchandiser

Merchandiser to osoba mocno związana z tematyką merchandisingu. W wielkim skrócie mówiąc, jest to osoba pracująca w handlu i zajmująca się układaniem towaru na półkach i wystawach sklepowych. Zadaniem, które wypełnia merchandiser jest takie ułożenie towaru, aby jego sprzedaż była lepsza. Dodatkowo może stosować różnego rodzaju reklamę towaru, która wpłynie pozytywnie na jego sprzedaż.

merchandiserW innym tego słowa znaczeniu, merchandiser to osoba która zajmuje się układaniem towaru na półkach. Najczęściej merchandisera można spotkać w sklepach z ubraniami.

Merchandiser może mieć więc różnorakie zadania. Można być prostym pracownikiem sklepu/sprzedawcą z zadaniami, jakie wymieniliśmy powyżej. Można też być bardziej zaawansowanym i wykwalifikowanym pracownikiem sklepu.

Zadaniem merchandisera jest:
– ponowne poskładanie przymierzanych przez klientów ubrań,
– odłożenie ubrań na swoje miejsce,
– wykładanie nowych towarów na półki,
To wszystko jest wpisane w merchandising.

W Polsce idea merchandisingu dopiero się rozwija, a sam merchandising jest coraz bardziej popularnym zajęciem. Prostsza odmiana tego zawodu jest znana jako sprzedawca. Bardziej skomplikowana wersja jest popularna na zachodzie, choć pomału pojawiają się również u nas pracownicy dbający o poprawienie wyników sprzedaży i którzy wiedzą co to jest idea merchandisingu.

Merchandising będzie stawał się coraz bardziej popularny również w naszym kraju. Dlatego warto już teraz zająć się tym tematem. O merchandisingu powstało wiele publikacji i wiele jest informacji, które mogą się przydać osobie, która merchandising będzie chciała mieć w jednym paluszku.


Comments are closed.